Наближає перемогу, допомагає ВПО та підтримує ініціативи: як Тепле Місто змінює Франківськ та Україну

Як пишуть Шерифи для нових громад, чи не кожен франківець знайомий з “Теплим Містом” – інноваційною платформою для створення можливостей і суспільних трансформацій. 

Місією “Теплого Міста”, яка роками виявлялася у різноманітних проєктах, зокрема і ґрантовій підтримці суспільно корисних ідей, було спонукати прикладом Івано-Франківська зміни в Україні та за її межами. А з початком повномасштабної війни платформа зосередила свої зусилля на волонтерських і соціальних напрямках та допомагає наближати перемогу над окупантом, пише “Галка” з посиланням на сайт sheriffua.org .

Координаційний центр #SaveUkraineNow

Платформа “Тепле Місто” разом з партнерами ініціювали створення Координаційного центру #SaveUkraineNow. Головною метою Центру є підсилення оборонної спроможності ТрО в Івано-Франківській області, ЗСУ та гуманітарних ініціатив України.

“Партнери об’єдналися, щоб створити технологічну логістичну платформу з єдиною базою даних, яка збирає, аналізує та координує розподілення різноманітної допомоги у місця найбільшої потреби. Це дозволить забезпечити необхідним захисників з тероборони, які відправляються в зону бойових дій. А також організувати гуманітарну допомогу внутрішньо переміщеним особам та людям, що залишаються в зоні бойових дій”, – йдеться на сайті “Теплого Міста”.

Координаційний центр напряму отримує запити про потреби захисників від військового керівництва прикарпатських батальйонів; збирає кошти від партнерів та індивідуальних благодійників; закуповує та доставляє якісне сертифіковане обладнання, технічне устаткування, амуніцію, медичні засоби, матеріали та транспорт на передову.

Фото взяті з фб-сторінки Save Ukraine Now

Згідно зі звітом, опублікованим на сайті Центру, за період з лютого 2022 року по січень 2023 року включно, вдалося закупити та відправити захисникам допомоги на понад два мільйони доларів:

 • амуніції (683 тис. доларів);
 • засобів зв’язку (584 тис. доларів);
 • оптики (269 тис. доларів);
 • техніки, інструментів, господарських товарів (233 тис. доларів);
 • транспорту та пального (228 тис. доларів);
 • медичних товарів (182 тис. доларів).

Загалом за січень 2023 року передано військовим підрозділам Івано-Франківської області допомоги на майже 77 тисяч доларів.

За словами координаторки #SaveUkraineNow Ярини Мельник, наразі запити від військових майже не змінилися, порівняно з серпнем минулого року. Зазвичай потрібні засоби зв’язку та їх комплектуючі, оптика, засоби аеророзвідки, такі як квадрокоптери.

“Досить об’ємним є запит на автозапчастини. Це насправді така специфічна позиція закупівель, але вона дуже потрібна. Весь рік область, різноманітні волонтери, громади передавали автівки. Десь вони ламаються, інколи запчастини до них знаходити дуже важко, а потрібно це робити дуже швидко. Тож автозапчастини та різні комплектуючі до авто – це постійний запит з місяця в місяць. Бувають специфічні запити для облаштування позицій: комп’ютерна техніка, засоби живлення”, – каже Ярина Мельник.

Також до Координаційного центру звертаються із не зовсім звичними запитами. Наприклад, був досвід закупівлі понтонної переправи для спецпризначенців.

“Також ми знаходили для саперів такі накладки – “павуки”, потрібні для розмінування територій. Їх уже не виготовляють, і ми шукаємо їх по різних оголошеннях за кордоном. Запит на них є дуже великим. Нещодавно прийшов запит на бензовоз. Ми його закрили менше, ніж за 7 днів”, – додає Ярина Мельник.

Ярина Мельник, фото – Суспільне Івано-Франківськ

Як каже координаторка проєкту, найбільша частка допомоги припадає на бізнес, за своєю структурою – це перерахований одноденний заробіток працівників. Наразі він становить 80% надходжень Координаційного центру:

“І бізнеси, і прикарпатські громади роблять внески саме через одноденний заробіток працівників бюджетного сектору. І це насправді основа діяльності Центру, бо внески є достатньо прогнозованими, і є дуже цінна можливість планувати свої закупівлі. Ми приблизно знаємо, якими будуть надходження наступного місяця, і розуміємо переваги, які складає таке планування. Ми можемо виготовляти товари. Наприклад, нещодавно ми виготовили дефіцитне велике взуття. Також маючи прогнозовані надходження, ми замовляємо одразу великі партії товарів оптом, зокрема і засоби зв’язку. У такий спосіб отримуємо меншу ціну завдяки великій кількості. Крім того для нас постачальники відкладають товари. Наприклад, вдалося закупити велику партію тепловізорів за меншим обмінним курсом, бо мали можливість одразу гарантувати постачальнику, що їх викупимо. А все тому, що знали – будуть надходження від одноденного заробітку. Закликаємо компанії і загалом мешканців області приєднуватися до цієї ініціативи”.

До речі, зараз проводиться робота над функціоналом, за допомогою якого можна індивідуально оформити підписку на одноденний заробіток.

Shelter Ukraine

Ще один проєкт, на який Тепле Місто спрямувало свої зусилля з початком повномасштабного вторгнення – Shelter Ukraine

Ініціативу очолив Valores Foundation (Польща), який відповідав за збір коштів разом з SILab Ukraine, VPLYV та Теплим Містом. Саме ці організації контролювали процес надання допомоги постраждалим від війни.

Головна мета Shelter Ukraine – вирішувати гуманітарні проблеми цивільного населення в Україні, шляхом залучення коштів та створення притулків, а також надання продуктових та гігієнічних наборів. Важливо, що акумульовані кошти можуть бути витрачені виключно для підтримки цивільного населення України.

Загалом вдалося підтримати понад 200 прихистків по Україні з більш ніж 40 тисячами людей.

Фото взяті з сайту Shelter Ukraine

Координаторка проєкту від платформи Тепле Місто Христина Магас розповідає, що у консорціумі з партнерами Тепле Місто взяло управління за розподілом ресурсів на місцевому рівні. Кожна організація-партнер займалася низкою областей, у регіоні свого розташування. Тепле Місто займалося Івано-Франківською, Чернівецькою, Волинською та Львівською областями. А загалом ініціатива охопила фактично всі регіони України. 

“Загалом ми працювали 10 місяців, надали так званий регрантинг для 43 організацій. На Прикарпатті вдалося підтримати сім прихистків; загальна кількість людей, які проживають у цих “шелтерах” – 2400. Було надано 980 продуктових наборів і 445 гігієнічних”, – каже Христина Магас.

У Чернівецькій області підтримано 14 “шелтерів”, у яких проживають 1372 людини. Було надано 260 продуктових наборів. 

У Львівській області Тепле Місто підтримало п’ять шелтерів, туди відправили 1130 продуктових наборів. Загальна кількість людей у цих прихистках – 2820. 

У Волинській області підтримано 11 прихистків, надано 760 продуктових та 470 гігієнічних наборів. Загальна кількість охоплених людей – 2356.

Христина Магас, фото з соцмережі

“Серед витрат найбільше займали харчові продукти, а також меблі: розкладачки, ліжка, матраци. Також – кухонне обладнання, облаштування ванних кімнат, побутова техніка, господарчі товари. Загалом 57,6% опитаних людей вказали, що для них було важливо закрити потреби на предмети щоденного вжитку, побутових приладів, посуду, постелі. Тобто більша частина людей зазначили, що це якраз та допомога, яку вони очікували”, – додає Христина Магас.

Ґранти Теплого Міста

Окрім участі у волонтерських та соціальних ініціативах, які виникли через війну, Тепле Місто кілька років допомагало містянам перетворювати їхні ідеї в проєкти та якісно їх втілювати. Проте чергову хвилю “Малих Ґрантів Теплого Міста”, яка мала стартувати у лютому 2022 року, зі зрозумілих причин поклали на паузу. 

Як зазначила керівниця платформи Тепле Місто Росана Тужанська, за п‘ять років вдалося підтримати вже майже 100 громадських ініціатив на суму понад мільйон гривень. А спільно з ґрантовою програмою Urban Space 100 – за вісім років близько 250 ініціатив.

За рік паузи ґрантову підтримку переосмислили: фінансова підтримка виросла, а також змінилися умови та побільшало можливостей для учасників ґрантової програми. Тепер вона називається – Ґранти Теплого Міста, і зараз – з 10 лютого до 10 березня – ініціативні франківці можуть отримати до 90 тисяч гривень на втілення власних ідей.

“Ми не плануємо зупинятися і для нас дуже знаково, що зараз ми відновлюємо ґрантову програму, яка є дуже важливою для міста. Ми маємо не тільки продовжувати бути підтримкою, а й ставати сильнішими інституційно як організація, щоб могти підставити плече партнерам”, – додала Росана Тужанська.

Координатор програми Ґранти Теплого Міста Андрій Левицький зазначив, що подавати заявки можуть громадські організації, ініціативні групи та команди друзів, які бажають змінити місто:

“Проєкти мають бути реалізовані у Франківську, бути не політичними, не комерційними. Серед вимог – команди мають мати обов’язковий досвід у громадському секторі чи волонтерстві, а також можливість співфінансувати 10% від вартості проєкту”.

Команди без досвіду реалізації проєктів можуть отримати до 20 тисяч гривень, а загалом максимальна сума ґранту – до 90 тисяч гривень.

Тематичні напрямки проєктів:

 • міський простір (міське середовище, вуличні меблі, зелені зони, дружність міста до всіх груп мешканців);
 • сучасне мистецтво (події, виставки, мурали, перформанси, просвітницькі проєкти);
 • прогресивна освіта (неформальна, альтернативна, сучасна, практична, ініціативи, пов’язані зі змінами традиційної системи освіти);
 • розвиток прогресивного підприємництва (проєкти, спрямовані на активізацію сталості бізнес-середовищ Івано-Франківська).

Переможців обере незалежне журі. Оцінювання пройде у два етапи: онлайн-голосуванням комісії та офлайн-захист проєкту.

“Нам багато людей писали, чи буде ґрантова програма, і ми вирішили її відновити. Ми трохи змінили пріоритетні напрямки, залишили їх цьогоріч чотири, але загальний фінансовий фонд виріс. Станом на 20 лютого ми вже отримали чотири заявки, провели сім чи вісім консультацій, очікуємо невдовзі ще 12 заявок. Серед поданих заявок бачимо дуже цікаві проєкти”, – каже Андрій Левицький.

“Ґранти – це старт”

Впродовж років переможцями ґрантових хвиль ставали різноманітні проєкти. Один із них – промоція та підготовка хабів “Ба та Ді”, а також організація навчання нянь-бабусь та дідусів. Ініціатива тоді отримала 20 тисяч гривень підтримки. 

Керівниці “Ба і Ді Клубу” Галина Плотницька зазначила – було дуже важливо та цінно виграти той ґрант від Теплого Міста:

“За ті кошти ми зробили онлайн-школу нянь. Школа нянь, яка дає, сучасні, новітні знання про виховання дитини, а не радянські. Запрошували викладачів приватних шкіл, які знають більш передові європейські, американські методики. Вони читали майстер-класи. Був карантин, і вдалося організувати онлайн-школу. Потенційні няні, бабусі, дідусі, мами з татами могли отримували доступ до дуже корисної інформації. А також ми змогли підготувати медіаматеріал, щоб відкрити рахунок на Спільнокошті. Ми зробили цікаві ролики, які привернули уваги потенційних благодійників, меценатів. І завдяки тій фінансовій підтримці ще додатково залучили гроші”. 

Також організації вдалося відкрити хаб “Ба і Ді”, який був і дитячою кімнатою, і місцем для пізнавально-розважальної діяльності.  

“Приходили і старші дітки, вони могли погратися і чимось зайнятися. Ми з ними проводили майстер-класи, з уроками допомагали, і в ляльковий театр ходили, і запрошували до них артистів з філармонії. Також ми зробили школу нянь, школу комп’ютерної грамотності для ВПО. Все це – на базі хабу. Ще сітки плели, шкарпетки, кікімори, батончики виготовляли. Брали участь у масштабному проєкті – “базова юридична освіта людям похилого віку””.

Галина Плотницька зауважила – ґранти дають старт. Якщо людина розуміє, чого вона хоче, то це – величезна підтримка, що дає можливість почати цю роботу. Це дуже важливо.

Галина Плотницька, фото з соцмережі

Безкоштовні школи для “ідейників”

Окрім ґрантової хвилі Тепле Місто анонсувало школу ґрантового менеджменту, менторську школу, та школу для старшокласників, де вони теж зможуть отримати до 10 тисяч гривень на втілення своїх ідей.

Школи є безоплатними, але важливо приходити з ідеєю.

 • Школа ґрантового менеджменту триватиме 3-5 березня (у рамках цієї школи пропрацьовуватимуть етапи від ідеї до реалізації проєкту, написання аплікаційної форми).
 • Школа для старшокласників “Змінотворець” – 7-9 квітня (школа для підтримки та мотивації активних школярів).
 • Школа “Прокачай свою ГО” – 5-7 травня (менторська підтримка для громадських організацій).

Подробиці шукайте на http://grants.warm.if.ua.